Florentino Perez: Vi prøvede at købe Paul Pogba men det var umuligt

Florentino Perez indrømmede overfor Real Madrids ledere og partnere på en forsamling, at klubben forsøgte at hente Paul Pogba denne sommer. Ydermere fortalte han også, at han har forsøgt at hente Robert Lewandowski et utal af gange. Real Madrid-præsidenten forklarede hertil, at den sælgende klub i begge tilfælde direkte nægtede at sælge, hvilket gjorde opgaven umulig.

Endvidere sagde los Blancos præsident ”Der er spillere, der ikke bliver solgt. Vi forsøgte at hente Lewandowski flere år i træk, og der skete intet, fordi han ikke har nogen klausul eller lignende i sin kontrakt, og Bayern München ville ikke sælge ham, og det er præcis det samme med Paul Pogba, de vil bare ikke sælge til os.”

Florentino snakkede også om de problemer Real Madrid gennemgik i sidste sæson, og erkendte, at der blev begået alt for mange fejl. Hertil tilføjede han ”Vi havde ni Ballon d'Or-nominerede spillere, og et hold til en værdi af 1,2 milliarder euro – det er ikke spillerenes kvaliteter, men derimod deres mentalitet, der var problemet i sidste sæson. Vi har købt mange dygtige spillere op til denne sæson, heriblandt Eden Hazard, som har været den vigtigste spiller i Premier League de sidste mange år.”

Apropos nye spillere, så sagde Perez også ”Der er en fransk spiller som vi godt kan lide, og ham vil vi gå efter”. Kongeklubbens præsident skulle eftersigende hér referere til Mbappe.  

Seneste artikler...