To venskabskampe i vente for Real Madrid Femenino

Ligesom herreholdet er Real Madrid Femenino kommet godt i gang med forberedelserne til den kommende sæson, der igen er med Pau Quesada som holdets cheftræner.

 

Men inden den nye sæson kommer i gang, skal man naturligvis også spille en række venskabskampe, og her er der i øjeblikket to i kalenderen, mens flere venter at blive datolagt.

Den 1. august møder man lokalrivalerne Madrid CFF, mens man den 16. august tager imod Deportivo. Med hele to ugers ventetid mellem de kampe forventes der dog at skulle findes flere modstandere til testkampe.

Log-på for at kommentere

Officielt: Alba Redondo skifter til Juventus

Alba Redondo blev aldrig den ventede succes, da hun efter nogle gode sæsoner hos Levante skiftede til Real Madrid Femenino i 2024, og nu er den spanske angriber videre i karrieren.

 

Efter to sæsoner med 80 kampe og 30 mål til følge har Real Madrid nemlig solgt Redondo til Juventus for 150.000 euro, ét år før hendes kontrakt udløb med klubben.

Redondo var med til at vinde VM med Spanien i 2023, men hendes rolle på landsholdet er blevet mere tvivlsom under hendes tid i Real Madrid, så med et kommende VM i 2027 handler skiftet formentlig også om at få nok spilletid til at kunne gøre sit for at komme med.

Redondo er spiller nummer ni til at forlade Real Madrid Femenino denne sommer, efter man også har sagt farvel til Caroline Weir, Misa Rodríguez, Rocío Gálvez, Teresa Abelleira, Yasmim, Naomie Feller, Hannah Bennison og Sheila García.

Log-på for at kommentere

Alba Redondo nærmer sig Juventus-skifte

Det er aldrig blevet så godt som håbet for den spanske landsholdsangriber Alba Redondo i Real Madrid.

 

Selv i Signe Bruuns lange skadesfravær var det ikke imponerende, det der kom fra Redondo, der til tider måtte tage til takke med en bænkplads til fordel for akademispilleren Iris Ashley, og nu ser det da også ud som om, at hun er på vej videre.

Redondo skulle have haft mange tilbud på hånden, men skulle altså selv have valgt Juventus, som Real Madrid derfor har lavet en aftale med.

Redondo har spillet to sæsoner i Real Madrid med 30 mål til følge, mens hun i sin bedste sæson hos Levante lavede 28 styks.

Log-på for at kommentere

Silvia Cristóbal forfremmet til førsteholdet

Den 18-årige forsvarsspiller Silvia Cristóbal har allerede fået en del førsteholdskampe for Real Madrid Femenino, og nu har hun udsigt til flere af slagsen.

 

Silvia er nemlig blevet rykket permanent op i førsteholdstruppen, efter hun siden 2021 har slået sine folder i klubbens akademi.

Silvia fik sin førsteholdsdebut i april 2025, og hun har kontrakt med Real Madrid frem til 2030.

Real Madrid har netop solgt Sheila García, der fungerede som backup på højrebacken, til Inter, så Silvia kan meget vel betragtes som hendes erstatning.

Log-på for at kommentere

Officielt: Real Madrid Femenino henter Janou Levels

Efter Yasmims kontraktudløb denne sommer er der en ny konkurrent til danske Sara Holmgaard på venstrebacken hos Real Madrid Femenino. Det er nemlig nu officielt, at man henter hollandske Janou Levels i tyske Wolfsburg.

 

25-årige Levels begyndte sin professionelle karriere i 2018 hos PSV, hvor hun vandt den hollandske pokalturnering. Dernæst røg hun til Bayer Leverkusen i 2023 og videre til Wolfsburg i 2025, hvor hun altså bare nåede den ene sæson.

Levels har fået en kontrakt med Real Madrid frem til 2030.

Log-på for at kommentere

Seneste artikler...