Kontraktforlængelse på vej til Ramos

RAMOS 380x501Thumb

Real Madrid arbejder intenst videre på at forlænge kontrakten med 34-årige Sergio Ramos og man synes nu indstillet på at efterkomme legendens ønske om at forlænge med yderligere to år udover den nuværende kontrakt, som udløber i 2021.

Sæsonen har vist, at Sergio Ramos er en uhyre vigtig brik, såvel på som uden for banen og det viste han især efter Corona-krisen, hvor han bogstaveligt talt gik forrest og stod for 6 ud af de 21 mål, som blev scoret i LaLig-sammenhæng.

Og i Champions League viste det sig igen, at Real Madrid er dårligt stillet uden anføreren.

Normalt er Real Madrid kun indstillet på at forlænge med et år ad gangen med spillere, som har rundet 30 år, men i Sergio Ramos´ tilfælde er situationen anderledes, idet han virker som et samlingspunkt i truppen og i mange henseender også er klubbens ansigt udadtil.

Derfor var det heller ikke mærkeligt, at Florentino Pérez udtalte sig meget klart under fejringen af klubbens 34. mesterskab:
- Ramos afslutter sin karriere i Real Madrid. Han er mere end en anfører. Han fortsætter lige så længe han vil og det ved han.

Log-på for at kommentere

BEMÆRK! Vi bruger cookies.

Ved at benytte hjemmesiden accepterer du, at der gemmes cookies på din computer. Læs mere

Jeg er indforstået

Hvorfor informerer vi om cookies?

Alle danske hjemmesider skal informere om cookies, der afsættes på brugerens udstyr. Informationen skal være i overensstemmelse med ”Bekendtgørelse om krav til information og samtykke ved lagring af og adgang til oplysninger i slutbrugeres terminaludstyr”.

Vi benytter cookies til:

  • Optimering af teknisk funktionalitet
  • Integration til facebook.com
  • Integration til vores annoncører, herunder Google AdSense

Ønsker du ikke at tillade cookies, kan du finde en vejledning her til at slette/slå dem fra i din browser. Vælger du at slette cookies, vil en del funktioner på madridista.dk ikke fungere hensigtsmæssigt for dig. Fx vil det ikke være muligt at logge på debatforum.