L´Equipe: Mbappé vil ikke forlænge med Paris SG

Ifølge flere samstemmende medier, heriblandt L´Equipe, har Kylian Mbappé besluttet ikke at forlænge sin kontrakt med Paris SG og dermed ved den franske hovedstadsklub nu, at man enten skal sælge angriberen denne sommer eller se ham smutte på en fri transfer næste år.

Det er i særdeleshed godt nyt for Real Madrid, der vurderes som førstebejler til den hotteste spiller på verdensplan i disse år og Real Madrid vil sandsynligvis forsøge at få en forhandling i gang med Paris SG i de kommende to måneder, hvor transfervinduet er åbent.

Men Florentino Pérez og José Ángel Sánchez har fået et – måske – afgørende kort på hånden med Kylian Mbappés påståede afvisning af at forlænge kontrakten og de kommende måneder vil vise, om en handel kan realiseres til den kommende sæson eller om transfersagaen får lov til at køre videre.

Seneste artikler...