Realmadrid.com er for femte år i træk den mest besøgte klubhjemmeside

 Realmadrid.com, la web de clubes de fútbol más visitada del mundo por quinto año consecutivo

For femte år i træk er Realmadrid.com den mest besøgte hjemmeside i verden blandt fodboldklubbers hjemmesider. Det viser tal fra Comscore, der et amerikansk medie- og analysefirma.

Tal fra den 30. juni 2020, viser, at det månedlige antal besøgende på Real Madrids officielle hjemmeside i sidste sæson lå på 1.516.000.

Manchester United indtog sidste sæson titlen som anden mest besøgte klubhjemmeside. Antallet af månedlige besøgende på Premier League klubbens hjemmesiden lå på 830 tusind, altså 686 tusind færre end antallet af besøgende på Real Madrids hjemmeside.

I diagrammet herunder, der er fra Real Madrids hjemmeside, ses antal besøgende for de 10 mest besøgte klubhjemmesider i sidste sæson:

RANKING DE AUDIENCIAS DE PÁGINAS WEB DE CLUBES DE FÚTBOL

Real Madrids hjemmeside, der er oversat til både engelsk, fransk, tysk, portugisisk, japansk, kinesisk, indonesisk og arabisk, har i indeværende sæson allerede rundet 69 millioner besøgende. Ifølge oplysninger fra Real Madrids egen hjemmeside, er særligt den ekstra fane, der er blevet oprettet for at give klubbens fans et indblik i renoveringen af Santiago Bernabéu, hyppigt besøgt. I løbet af sidste sæson blev denne side besøgt 350 tusind gange.

BEMÆRK! Vi bruger cookies.

Ved at benytte hjemmesiden accepterer du, at der gemmes cookies på din computer. Læs mere

Jeg er indforstået

Hvorfor informerer vi om cookies?

Alle danske hjemmesider skal informere om cookies, der afsættes på brugerens udstyr. Informationen skal være i overensstemmelse med ”Bekendtgørelse om krav til information og samtykke ved lagring af og adgang til oplysninger i slutbrugeres terminaludstyr”.

Vi benytter cookies til:

  • Optimering af teknisk funktionalitet
  • Integration til facebook.com
  • Integration til vores annoncører, herunder Google AdSense

Ønsker du ikke at tillade cookies, kan du finde en vejledning her til at slette/slå dem fra i din browser. Vælger du at slette cookies, vil en del funktioner på madridista.dk ikke fungere hensigtsmæssigt for dig. Fx vil det ikke være muligt at logge på debatforum.