Referat: Real Madrid - Mallorca 2-1, LaLiga, 36. spillerunde
Real Madrid vandt i går knebent, men fortjent med 2-1 over Mallorca.
Inden opgøret satte Real Madrid måske rekord med hele 12 spilleres fravær, hovedsageligt på grund af skader, men de resterende spillere satte måske en ny rekord på banen, hvor man i løbet af de 95 minutter kom frem til hele 39 (!) afslutninger på mål.
Derfor er to mål også lige i underkanten og en af synderne var Endrick, som havde fået chancen fra start og han burde have bragt Real Madrid foran i starten af kampen, men i helt fri position brændte han.
I stedet kom Mallorca foran efter 11 minutters spil. Dani Ceballos forsøgte at forhindre en aflevering med en glidende tackling, men det sendte bolden hen til en helt fri Valjent, der var gået med frem, og han sparkede fænomenalt bolden ind bag Courtois.
Real Madrid lod sig ikke gå på af modgangen og anført af en veloplagt Kylian Mbappé, som er gået på jagt efter Guldstøvlen, kom Real Madrid frem til masser af muligheder, men ind ville bolden ikke.
Mallorca kunne derfor gå til pausen med føringen på 0-1 og mesterskabet var dermed på Barcelonas hænder, da spillerne gik ind til anden halvleg, hvor Real Madrid fortsatte de offensive takter uden for alvor at blive rigtig farlige.
Fra bænken havde Carlo Ancelotti ikke de store muligheder, når han samtidig skulle holde sig inden for reglen om at have syv spillere fra førsteholdstruppen på banen hele tiden, men efter at have siddet ude i 232 dage kom Jesús Vallejo på banen i stedet for Asencio. Måske som en sidste gestus fra Carlo Ancelottis side, men spanieren skulle få en afgørende rolle.
Først udlignede Mbappé dog efter en solo-aktion, hvor han endte med at sende bolden i nettet. Man fristes næsten til at sige: Hvem andre end Mbappé, for han var kampen igennem en ustyrlig enmandshær.
Med uafgjort var mesterskabet fortsat på plads i Barcelona, men Real Madrid pressede på for at få sejren. Gonzalo kom på banen i stedet for Endrick med et kvarter igen og spanieren havde en stor mulighed for at blive matchvinder, men han brændte på tæt hold og det lignede længe en skuffende pointdeling.
Men dybt inde i dommerens tillægstid sendte Fran García en bold frem mod straffesparksfeltet og her dukkede Vallejo op og headede bolden videre til Jacobo, som fik kæmpet sig forbi en forsvarer og sendte bolden i en blød bue over Leo Román i Mallorca-målet. Et sejrsmål skabt af tre spillere, som potentielt kan være væk i den kommende sæson.
Kampens spiller: Mbappé. Enmandshær og virkelig storspillende i øjeblikket.
Kampens badebold: Endrick. Han vil så gerne, men han er fortsat en usleben diamant.
Perspektiver frem mod de kommende kampe: Der kan ikke rigtig tales om perspektiver i sådan en kamp, men fornuftige præstationer af Gonzalo og Jacobo. Den modige træner har dem med i planerne til den kommende sæson.

