Madrid-klubber jagter Raúl

Raúl er som bekendt færdig som træner i Real Madrid efter at han i denne uge indgav sin afskedsbegæring og straks er rygterne i gang om ny arbejdsgiver til legenden.

Flere tyske klubber skal have henvendt sig, men som udgangspunkt er Raúl interesseret i at blive omkring den spanske hovedstad, hvor hans familie befinder sig godt og særligt to klubber har vist interesse, nemlig Getafe og Leganés.

I førstnævnte klub har Raúl mulighed for at give et tiltrængt sympatisk løft til en klub, som i flere år har stillet sig tilfreds med José Bordalás besynderlige tilgang til fodbold og Raúl kender Getafe-præsident, Ángel Torres, rigtig godt.

Leganés har netop opsagt samarbejdet med Borja Jiménez efter nedrykningen og her vil han i givet fald blive genforenet med Andrés Pardo, som har en fortid i La Fábrica og nu er sportsdirektør i klubben.

Seneste artikler...