Mastantuono igen udtaget til Argentinas landshold

Real Madrids unge angriber Franco Mastantuono er endnu en gang at finde i Argentinas landsholdstrup til de kommende kampe i VM-kvalifikationen i Sydamerika.

Den 18-årige stortalent var allerede med på den foreløbige bruttoliste, men Lionel Scaloni har nu bekræftet, at Mastantuono er blandt de 29 spillere, der får chancen.

Argentina møder Ecuador og Venezuela i kvalifikationen, selvom holdet allerede har sikret sig en plads ved VM. For Mastantuono er udtagelsen endnu et skridt i en lynkarriere, der tog fart tidligere på året, da han som blot 18-årig blev den yngste spiller nogensinde til at få officiel spilletid for la albiceleste. Debuten kom i 1-0-sejren mod Chile, hvor han erstattede Thiago Almada i kampens afsluttende minutter.

Madrid-debut med lovende takter

Siden sit skifte til Real Madrid i august har Mastantuono også markeret sig i klubfodbolden. Han fik debut i La Liga-premieren mod Osasuna og fik derefter sin første startplads i 3-0-sejren ude mod Real Oviedo. Her viste han lovende takter i samspillet med holdkammeraterne og bidrog aktivt i offensiven.

I alt har den unge argentiner allerede rundet 85 minutter på banen fordelt på de to første ligakampe, og både i Madrid og Buenos Aires følges hans udvikling tæt.

Med endnu en landsholdsudtagelse bekræftes billedet af Mastantuono som en af de mest spændende unge profiler i international fodbold netop nu.

Seneste artikler...