Real Madrid forbereder milliard­søgsmål mod UEFA

Den længe omdiskuterede Superliga har taget et nyt og dramatisk skridt: Real Madrid og virksomheden A22 har aktiveret processen for et milliardkrav mod UEFA som kompensation for det, de betegner som misbrug af monopolmagt. Ifølge de første vurderinger overstiger det samlede krav 4,5 milliarder euro, hvor Real Madrids egen del tegner sig for den klart største.

Dette skridt blev allerede antydet af Florentino Pérez under klubbens generalforsamling, og blot en dag senere udsendte A22 et detaljeret statement om årsagerne til kravet.

A22: “UEFA har misbrugt sin dominerende position”

I meddelelsen skriver A22 Sports Management:

“Den 21. november 2025 igangsatte A22 de obligatoriske MASC-procedurer, som det kræves efter spansk lov, forud for en retssag mod UEFA. Vi søger erstatning for de skader, som UEFA har forårsaget ved at misbruge sin dominerende position som monopolistisk operatør af de europæiske klubturneringer.”

Baggrunden for kravet ligger i EU-Domstolens opsigtsvækkende dom fra 21. december 2023, hvor UEFA blev kritiseret for at forhindre konkurrence på markedet for internationale klubturneringer. Dommen slog fast, at UEFA havde misbrugt sin monopolstilling og skulle åbne markedet for eksterne aktører som A22.

UEFA beskyldes for at ignorere retsafgørelser

Ifølge A22 har UEFA siden dommen fortsat med at indføre regler, der direkte strider mod afgørelser fra både EU-Domstolen, en spansk appeldomstol og andre europæiske retsinstanser.

“UEFA fastholder regulativer, der modsiger klare domme. Det inkluderer nye regler indført i 2024 – efter EU-dommen,” skriver A22, som nu mener, at UEFA selv er skyld i, at der rejses krav om enorme erstatningsbeløb.

Forløbet frem mod søgsmålet

A22 beskriver også et langstrakt forhandlingsforløb:

  • I december 2024 bad A22 UEFA om at anerkende deres projekt Liga Unificada, et forslag til nye paneuropæiske turneringer.
  • Mellem marts og september 2025 blev der forhandlet i syv måneder.
  • A22 hævder at have givet betydelige indrømmelser for at komme UEFA i møde.
  • Forslaget byggede på tre søjler:
    1. Et forbedret turneringsformat
    2. En moderniseret styringsmodel
    3. Unify, en streamingplatform skabt for at give fans mere tilgængelig og teknologisk avanceret visning.

Trods måneder med dialog nåede parterne aldrig frem til en løsning.

Milliardkrav på vej

A22 konkluderer i sin udtalelse:

“Da der ikke blev opnået en aftale, er næste skridt at kræve kompensation for de skader, som UEFA’s fortsatte ulovlige adfærd har forårsaget.”

Kilder tæt på Real Madrid vurderer, at klubbens del af erstatningskravet alene kan ligge mellem 4 og 5 milliarder euro – et historisk højt beløb i international sport.

Seneste artikler...