Optakt: Espanyol – Real Madrid, LaLiga, 34. spillerunde

Vi kommer i aften ét skridt tættere på at lægge endnu en skuffende Real Madrid-sæson i graven, når man spiller sæsonens femtesidste ligakamp på udebane imod Espanyol. Her kræver det en sejr, hvis man ikke officielt vil sende mesterskabet direkte i hænderne på Barcelona, inden man selv skal forsøge at udsætte det uundgåelige på Camp Nou i næste weekend.
Real Madrid kan naturligvis ikke gøre andet end at forholde sig til den forestående opgave, og selvom man kun har vundet én af de seneste seks kampe, er det faktisk flere sejre, end aftenens modstander har formået at hentet på næsten tre gange så mange kampe. Espanyol runder nemlig sæsonen af i en gedigen formkrise, der efter en fin første halvsæson har bragt dem med i nedrykningskampen. De ligger i skrivende stund nummer 12 med fem point ned til Sevilla under nedrykningsstregen, der også mangler at få afviklet deres rundekamp, og det gør Espanyol, fordi de utroligt nok ikke har vundet en eneste af deres seneste 16 kampe.
Espanyol går ind til kampen uden deres langtidsskadede anfører Javi Puado, mens Real Madrid er ramt af hele syv afbud. Militão, Güler, Rodrygo, Carvajal, Mbappé og Courtois er ude med skader, mens Ceballos er røget helt ud i kulden og gør klogt i at bruge aftenen på at ringe rundt til eventuelle nye arbejdsgivere.
Skaderne betyder, at Carvajal ikke længere kan sidde og surmule over, at Trent får startpladserne, og englænderen får derfor rig mulighed for at forsøge at spille sig i Thomas Tuchels VM-trup. Lunin får en sidste kamp på kassen, inden Courtois ventes tilbage i El Clásico, mens det forhåbentlig bliver Gonzalo García, der skal erstatte Mbappé, da han tidligere har gjort det fint i netop franskmandens fravær. Også Huijsen får chancen i resten af sæsonen for at sikre sig sin VM-plads, og så bliver midtbanen som altid noget rod. Valverde, Bellingham og Tchouaméni bør være selvskrevne, mens Brahim, Camavinga og Thiago Pitarch er favoritterne til at tage sig af Gülers position som venstre midtbane. Det kan også være Bellingham, der rykker ud til venstre og gør plads til Camavinga centralt, hvis man virkelig vil flotte sig over for alle de seere, der elsker at se en ærkefransk midtbanekerne fuldstændig blottet for idéer og overblik.
Hvis vi absolut skal finde noget, vi kan sidde og holde lidt øje med, så er det topscorer- og topassistlisterne i LaLiga. Valverde er kun tre assists fra Lamine Yamals 11 oplæg, så her er førstepladsen bestemt inden for rækkevidde. På topscorerlisten har Mbappé med 24 kasser og Vedat Muriqi med 21 lagt sig flot i spidsen, men Vinícius har trods heftig kritik imod ham som både person og fodboldspiller scoret 13 kasser alene i LaLiga, hvilket bare holder ham tre point fra tredjepladsen og i øvrigt fire fra hans bedste LaLiga-sæson rent målscoringsmæssigt i mesterskabssæsonen 2021/22.
For at opsummere vil det være endnu en pinlig fadæse, hvis Real Madrid i aften ikke formår at slå et hold, der ikke har vundet siden før juleaften, og hvis man vil undgå at lukke mål ind, er forsvarets fineste opgave at holde øje med Espanyols 36-årige topscorer Kike García.
Også hos Tv2 er man tilsyneladende dødtrætte af Real Madrid i denne sæson, så I skal en tur ind på tv2 play for at se aftenens kamp.
Real Madrids forventede hold: Lunin, Trent, Huijsen, Rüdiger, Carreras, Valverde, Bellingham, Tchouaméni, Brahim, Gonzalo, Vinícius.
