Optakt: Barcelona - Real Madrid, LaLiga, 35. spillerunde
LaLiga kan blive endeligt afgjort i aften, når Real Madrid møder FC Barcelona på Spotify Camp Nou. Alt andet end en sejr til Real Madrid vil nemlig betyde, at FC Barcelona kan fejre deres mesterskab nr. 29. Gæsterne fra Madrid har haft en nærmest komisk begivenhedsrig uge, og det kræver næsten et mirakel, at holdet i sin nuværende forfatning tager alle tre point med hjem fra Catalonien.
Selvom optakten til kampen har været præget af uro, der har gjort Federico Valverde og Aurélien Tchouaméni €500.000 fattigere, men det er kun førstnævnte, der ikke er med i aften. Og så skulle man måske tro, at det var en disciplinær straf, men det er på grund af hovedskaden, han pådrog sig i forbindelse med slagsmålet, der aldrig fandt sted.
Han tilslutter sig en liste bestående af Dani Carvajal, Éder Militão, Ferland Mendy, Rodrygo og Arda Güler, der alle er skadet, mens Dani Ceballos er ude af truppen af andre årsager. Hos FC Barcelona må man undvære Lamine Yamal.
Thibaut Courtois er til gengæld tilbage i truppen, og det forventes, at han glider direkte ind i startopstillingen, hvor han erstatter Andriy Lunin, mens Fede Valverdes fravær kan bringe Eduardo Camavinga i spil. Tidligere på sæsonen spillede franskmanden et flot Clásico som en form for højre kant.
I forsvaret bliver det formentlig Trent, der skal tage sig af højrebacken. Begge hans konkurrenter, Carvajal og Valverde, er ude med skader. I centerforsvaret er det Rüdiger og Huijsen, og med Ferland Mendys skade er det sandsynligvis Fran Garcia, der skal forsøge at hjælpe Courtois med at holde catalanerne fra scoringer fra venstre back.
Der er ikke lagt op til andre sanktioner end de økonomiske for Tchouaméni, så han ligner en starter på midtbanen. Det bliver sammen med Jude Bellingham og Thiago Pitarch, og så vil det vise sig, om Brahim Díaz eller Eduardo Camavinga skal tage sig af den sidste plads.
Helt fremme er Kylian Mbappé fortsat ude af truppen, og det kan give plads til Gonzalo Garcia til at danne spydspids med Vinícius Jr.
Det er sæsonens tredje Clásico. Det første, som var i ligaen, endte med en sejr på 2-1 til Real Madrid, og ifølge mange Real Madrid-fans var det dén kamp, der definerede resten af sæsonen. I det 72. minut blev Vinicius Jr. nemlig skiftet ud af den daværende træner, Xabi Alonso. Brasilianeren var dog mildest talt uenig, det valgte han at give tydeligt udtryk for, og siden da er det stort set gået ned ad bakke for klubben.
Clásico nr. to var Super Cup-finalen, her vandt FC Barcelona med 3-2, og det var det sidste søm i Alonsos kiste, som efterfølgende blev fyret.
Barcelona går ind til kampen med 10 sejre i træk og et forspring på 11 point ned til Real Madrid, der som nævnt vil gøre dem til mestre, hvis de formår at undgå at tabe aftenens kamp. Mesterskabet er altså uundgåeligt, men Real Madrid behøver altså ikke forære dem det allerede i aften.
Barcelona-træner Hansi Flick har i dag mistet sin far, og begge klubber har sendt offentlige hilsener.
Kampen sparkes i gang kl. 21.00 og kan ses på TV2 Play og TV2 Sport X.
Real Madrids forventede hold: Courtois, Trent, Rüdiger, Huijsen, Fran García, Tchouaméni, Thiago Pitarch, Bellingham, Brahim/Camavinga, Gonzalo/Brahim, Vini Jr.

