Mourinho: Jeg kunne lide alt, hvad jeg så
José Mourinho fik efter 2-2-kampen imod Fiorentina i går aftes mulighed for at sætte nogle ord på, hvad han så over for Realmadrid TV, og her følger portugiserens analyse.
Mourinho startede med at sige:
- Jeg kunne lide det hele. På telefonen så jeg overskriften: 'Et Madrid med to ansigter'. For mig var det et Madrid med tre ansigter: friskt, træt og meget træt. Det friske hold spillede rigtig godt, og en 2-1-føring ved pausen var alt for lille. Første halvleg var af meget høj kvalitet, og vi kunne uden problemer have ført 3-0 eller 4-0. I anden halvleg blev kampen mere fysisk mod et typisk italiensk hold med stor fysik. De lagde et vist pres på os, og det andet ansigt begyndte at vise sig i starten af anden halvleg.
- Derefter så vi Moise Kean inde i feltet over for to 18-årige spillere, som spillede en fantastisk kamp og er i rivende udvikling, men som fysisk endnu ikke er på det niveau, hvor de kan håndtere en spiller som Moise, der er en fremragende angriber. Det tredje ansigt, som jeg også var meget glad for, var det meget trætte ansigt, hvor holdet alligevel vidste, hvordan man skulle være et hold, kontrollere kampen og genvinde overtaget.
Mourinho fortsatte:
- Det her er Real Madrid med de spillere, vi har til rådighed. Som jeg sagde til drengene før kampen, er Real Madrid altid Real Madrid. Uanset om det er en venskabskamp eller en træningskamp, er det stadig Real Madrid. Vi skal udvikle os, men vi skal også skabe resultater for at ære klubbens historie. Jeg var nødt til at sende de spillere på banen, som jeg havde til rådighed. Jeg måtte sætte Trent og Dumfries sammen og forsøge at finde en dynamik, der gjorde denne spillestil mulig. Vi arbejdede kun i går med forberedelserne til kampen, fordi målet ikke er kun at forberede én kamp. Vi lavede lidt organisatorisk arbejde, så holdet vidste, hvad det skulle gøre på banen. Jeg er meget tilfreds med spillernes indsats siden første dag.
Mourinho sagde yderligere om spillerne:
- Dumfries og Endrick havde kun trænet i tre dage, men spillede alligevel mere end 70 minutter. Det er en fantastisk indsats, som for mig viser deres vilje til at give alt. Jeg kunne lide det hele, og jeg takkede Grosso (Fiorentinas cheftræner, red.) for den træningskamp, de gav os, som var rigtig god. Joan og Mario (Martínez og Rivas, red.) er to unge spillere med en fantastisk fremtid, som viste stor klasse, så længe kampen ikke blev alt for fysisk. Jeg elskede at se kvaliteten hos de unge spillere. Det var en blanding af akademispillere og de syv 'voksne' spillere, vi havde til rådighed, hvoraf to kun havde trænet i tre dage. Derefter satte vi Carlos (Espí, red.) ind, som kun havde trænet med os i en time dagen før, for at hjælpe os og samtidig få en fornemmelse af, hvad Real Madrid handler om.
Fraværet af VM-spillerne:
- Jeg er bekymret over ikke at have alle spillerne til rådighed, og jeg ville gerne have haft tre ugers arbejde sammen med de øvrige. Det er ikke muligt. På mandag kommer Vinícius, Brahim og Bernardo. Dumfries, Carlos og Endrick vil på det tidspunkt allerede have fået et par ekstra træningsdage. Lidt efter lidt kommer resten af spillerne tilbage – dem, der spillede semifinalerne og finalen ved VM – og den eneste, der var med i finalen, var Cucurella.
