Optakt: Lad os holde nullet på Bernabeu
Det er efterhånden på tide med et clean sheet på Bernabeu til Casillas.
Real Madrid tager i aften imod baskiske Athletic Club, når den sidste kamp i syvende runde af La Liga skal spilles.
Her er der tale om to hold i vidt forskellig forfatning. Mens hjemmeholdet har vendt en skidt sæsonstart og for alvor har fået gang i målscoringen og pointhøsten, er udeholdet i frit fald i bunden af turneringen. Bilbao-klubben har nemlig blot hentet én sejr og fire points i alt i sæsonens første seks kampe og ligger næstsidst, sammen med upåagtede Cordoba.
Ydermere har de rød-hvid-stribede blot fået netmaskerne til at blafre fire gange i sæsonen, hvilket er færrest scorede mål af alle hold i ligaen. Til gengæld kan aftenens hjemmehold prale af hele 20 mål i sæsonen, hvor særligt portugisiske Cristiano Ronaldo har været i storform med 10 mål.
Derfor er der heller ingen tvivl om, at Real Madrids italienske træner yderst gerne ser sin defensiv få en tiltrængt succesoplevelse. Kongeklubbens defensiv har i store dele af denne sæson været så ustabil, som Cristiano Ronaldo har været fantastisk - særligt dødboldene har været holdes achillessene. Så i aften skal det være. Et clean sheet til Iker Casillas synes som det absolut mest væsentlige, lige efter tre points til de forsvarende Champions League-mestre.
I front må det forventes, at Karim Benzema får chancen for igen at være en del af målmaskinen. Franskmanden var i midtugen redningsmand i Bulgarien, da han som indskifter vendte et truende pointtab til sejr i et opgør, som forhåbentlig aldrig igen vil blive nævnt på Madridista.dk.
Som sædvanlig, fristes man til at sige, er Real Madrid uden Fabio Coentrao, Sami Khedira og Jesé Rodriguez, selvom særligt sidstnævnte meldes yderst tæt på et comeback efter sin langtidsskade. Det er dog tvivlsomt om nogle af de tre, ville have været i startopstillingen, hvis alle mand var friske. Derimod forventes det, at portugisiske Pepe igen er tilbage fra start, efter en mindre skadesperiode.
Hos udeholdt Atheltic Club fra Bilbao er man i tvivl om topscorer Aduriz, ligesom den evigt udfordrende Iker Munain også har været meldt tvivlsom. Aduriz får vi næppe at se på Estadio Santiago Bernabeu i aften, men sidstnævnte forventes klar for gæsterne.
Kampens dommer, Alejandro Hernández Hernández, fløjter op til bal klokken 21 i Madrid. Opgøret kan følges på 6'eren.
Real Madrids forventede hold: Casillas; Marcelo, Ramos, Pepe, Carvajal; James, Kroos, Modric; Cristiano Ronaldo, Gareth Bale, Karim Benzema.
