Benítez: Vi spillede en exceptionel kamp

Rafa Benítez var en tilfreds mand efter gårsdagens kamp mod Paris SG. Ikke kun fik man et godt resultat med tilbage til den spanske hovedstad; hans hold havde også leveret en overbevisende præstation på trods af de mange skader til normale stamspillere.

Efterfølgende sagde han:

- Det er svært at sige, om det er sæsonens bedste kamp, for vi har spillet mange gode kampe. Det var 90 minutter med maksimal intensitet, hvor vi fastholdt rytmen med og uden bold. Det vigtige er at gøre det på dette niveau. Jeg kan ikke tage noget fra holdet. Ud fra omstændighederne spillede vi en exceptionel kamp.

Om selve spillet sagde Benítez:

- Jeg bekymrer mig ikke om boldbesiddelsen, men om hvad holdet gør. Vi forsvarede os, når det var nødvendigt og angreb og havde bolden, når kampen krævede det. Man så et storslået Real Madrid. Jeg var overbevist om, at holdet ville gøre det godt, for jeg ser dem træne hver eneste dag. Vi havde flere chancer til at vinde, ganske meget kontrol over kampen og flest forsøg på mål. At spille, som vi spillede i dag med de skader, som vi havde, gør at jeg tager meget tilfreds herfra.

Real Madrid kan ikke hvile længe på laurbærrene, for allerede på lørdag eftermiddag står den på topopgør i La Liga, når man gæster Celta.

Seneste artikler...