Real Madrid C får en ny chance og ser ud til at blive i Segunda RFEF
Real Madrid C ser ud til at få en uventet redningskrans og kan alligevel fortsætte i Segunda RFEF, selv om holdet sportsligt rykkede ned efter nederlaget i playout-opgøret mod Estepona i sidste sæson.
Nedrykningen var en af de få skuffelser i en ellers succesrig sæson for La Fábrica, hvor ungdomsafdelingen blandt andet kunne fejre triumfen i UEFA Youth League og Castillas kvalifikation til oprykningsspillet. Allerede da nedrykningen blev en realitet, var klubben dog opmærksom på, at økonomiske problemer hos andre klubber kunne åbne en bagdør tilbage til rækken.
Det er nu blevet en realitet. Tarazona og Arenteiro, som begge rykkede ned fra Primera RFEF af sportslige årsager, er efterfølgende blevet tvangsnedrykket til Tercera RFEF på grund af manglende lønudbetalinger til spillerne. Dermed er der blevet to ledige pladser i Segunda RFEF.
Real Madrid C står sammen med Castellón B først i køen til at overtage en af de ledige pladser, da begge mandskaber tabte deres playout-kampe om overlevelse. Castellón B får førstevalget mellem de to ledige grupper, mens Real Madrid C overtager den resterende plads.
Ifølge spanske medier er der ingen tvivl om, at Real Madrid vil benytte muligheden for at blive i Segunda RFEF. Det betyder dog, at reserveholdet ikke kommer til at spille i sin normale gruppe 5, men i stedet bliver placeret i enten gruppe 1 eller gruppe 2.
Den officielle bekræftelse ventes inden for de kommende dage, men alt peger på, at Real Madrid C fortsætter i den fjerdebedste spanske række. Det er en vigtig strategisk gevinst for La Fábrica, da klubbens næstbedste reservehold dermed fortsat kun vil befinde sig én række under Castilla. Samtidig bliver overgangen fra ungdomsholdene til seniorfodbold lettere for de mange talentfulde spillere fra den succesfulde U19-årgang, som ikke får plads i Castillas trup i den kommende sæson.

