Andersson tager store skridt hos Real Madrid Femenino

Real Madrid Femenino hentede sidste sommer den nu 20-årige centerback Bella Andersson, og i denne sæson har svenskeren lagt ud med et flot niveau og fuld spilletid i holdets første fem kampe.

 

Andersson rager med sine 183 centimeter godt op i luften, og hun er samtidig god på bolden med sit venstreben, der giver hende en lille fordel sammenlignet med de højrebenede faste startere María Méndez og Maëlle Lakrar.

Om Andersson ligefrem i en alder af 20 kan kalde sig fast starter, er nok tvivlsomt, eftersom der fra start af sæsonen nok mest har været tale om, at Lakrar skal spille sig tilbage i form, og at Méndez fik et hvil i den kamp, hvor franskmanden omsider startede. Men sikkert er det, at cheftræner Pau Quesada har fået noget at tænke over som følge af de gode præstationer fra Andersson, der også netop har scoret sit første mål for klubben i 2-0-sejren over Deportivo i weekenden.

Selv hvis Andersson alligevel må tage til takke med en bænkplads snart, kan hun da som minimum glæde sig over at være rykket én plads frem i køen til spilletid, eftersom det tidligere tredjevalg Rocío Gálvez skiftede væk fra klubben denne sommer.

Log-på for at kommentere

Seneste artikler...