Engelsk presse: Flere Premier League-klubber klar til europæisk Superliga

Florentino Pérez og Real Madrid har længe været stor fortaler for den europæiske Superliga og sammen med Barcelona har man i den seneste tid officielt været de eneste to klubber, der kæmpede for den sag.
Men ifølge engelsk presse er der fortsat stor interesse for projektet i England, hvor seks af de største klubber, nemlig Manchester City, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Tottenham og Arsenal fortsat er mere end interesserede i det, der nu kaldes Liga Unify i stedet for den europæiske Superliga. Herudover er der interesse fra andre engelske klubber også.
Bernd Reichert, som er CEO for A22 Sports, der skal igangsætte projektet råder angiveligt over tilsagn fra en lang række europæiske klubber og fra store investorer og TV-selskaber og projektet lever derfor i bedste velgående.
A22 Sports har lovet, at man får en liga med en klar lovgivning om klubbernes økonomi, at det ikke vil være en lukket liga og at det bliver gratis at se på TV.
