Mourinho før Roma-brag: Ét af de to bedste hold i Italien
José Mourinho nægtede at møde pressen efter weekendens 1-0-sejr over Villarreal, men i dag flottede han sig og tog en snak med journalisterne forud for onsdagens Champions League-kamp mod Roma. Her følger hans vigtigste pointer.
Kampen:
- Vi skal spille rigtig godt. I de to første kampe møder vi de to stærkeste hold i Italien. I den første kamp lykkedes det os at hente alle tre point, selv om vi var udfordret af, at tre spillere var i karantæne som følge af hændelser fra den foregående sæson. Nu venter Roma, et stærkt hold, som er motiveret af at skulle spille en Champions League-kamp på det olympiske stadion igen. De har et publikum, der er med til at spille kampen, og som ikke bare kommer for at se den. Vi skal spille rigtig godt for at få de tre point, for vi står over for en vigtig modstander.
Om det, der skete mod Villarreal:
- Jeg vil ikke kommentere på noget. I morgen spiller vi en Champions League-kamp, og jeg har ikke tænkt mig at kommentere på noget af det, der skete i ligakampen.
Hvorfor vil han ikke forklare, hvad der skete mod Villarreal?
- Jeg har allerede sagt, at jeg ikke vil kommentere på noget, men jeg vil forsøge at gøre dette til det sidste spørgsmål i den retning. Jeg vil opfordre jer til kun at se kampens første minut mod Villarreal. Det er nok at se ét minut, og hvis du vil, kan vi tale om det på lørdag. Det første minut er tilstrækkeligt for dem, der ved, hvad de skal kigge efter.
Har han større tillid til dommerne i Champions League end i ligaen?
- Nej. Jeg har tillid til alle dommere. Det eneste, der får mig til at tvivle, er, når man får at vide, hvem dommeren er tre uger før kampen i stedet for 24 timer før. Det er det eneste, der gør mig usikker. Bortset fra det har jeg altid den bedst mulige fornemmelse med dommerne inden en kamp, uanset hvilken turnering det drejer sig om. Jeg har tillid til dem.
Om hans tilbagevenden til Rom:
- Inter og Roma er uden tvivl lige nu de to stærkeste hold i den italienske liga. Da jeg har trukket lod til at møde dem begge, er jeg begyndt at følge den italienske liga meget ofte. Jeg har altid set alle de kampe, jeg har haft mulighed for at se, og der er ingen tvivl om, at det er de to stærkeste hold. Med hensyn til min tilbagevenden har jeg det godt. Jeg er afbalanceret og står solidt. Der er ingen tvivl om, at jeg vil give alt under kampen. Måske rører det mit hjerte før eller efter kampen, men under kampen er der ikke plads til tvivl. Roma-fansene vil vinde, og det vil jeg også. I det øjeblik glemmer man kærligheden.
Valverdes position:
- Jeg synes, at han gjorde det rigtig godt i kampen mod Villarreal. Vi fandt det, vi ledte efter. Jeg overvejede muligheden for at gå mere offensivt til værks senere i kampen, hvis stillingen stadig var uafgjort, og vi havde brug for at foretage flere udskiftninger. Vi havde mange offensive muligheder på bænken, som vi kunne bruge til at ændre kampen, men jeg følte, at vi havde brug for at ændre profilen på den højreback, vi havde på det tidspunkt. Jeg tænkte, at Fede, med den måde vi spiller og bygger spillet op med tre mand på, kunne gøre en forskel. Som træner går tingene ofte galt for mig, men nogle gange lykkes de også. Hvis du har tre eller fire spillere som Fede, kan du lade én spille back og en anden på midtbanen. Men vi har kun én, og eftersom vi har to gode backs, mener jeg, at Fede som back kun er en løsning i en helt særlig situation.
