Mourinho indfører hårdere disciplin i Real Madrid

José Mourinho er i gang med at sætte sit tydelige præg på Real Madrid, og portugiserens fokus handler ikke kun om taktik og resultater. Den nye cheftræner ønsker også at ændre en række vaner i spillertruppen og indføre en mere struktureret hverdag omkring kost, træning, disciplin og genoptræning.

Mourinho lægger stor vægt på fysisk disciplin og professionelle rutiner. Efter problemer med netop disse områder i den seneste sæson ønsker portugiseren nu at skabe klare rammer, hvor spillerne i højere grad følger klubbens fælles retningslinjer.

Et af de områder, der bliver strammet op, er spillernes kost. Fremover skal spillerne ikke have fuldstændig frihed til selv at bestemme, hvad de spiser. Kosten skal i stedet styres af en ernæringsekspert, som udarbejder strukturerede madplaner for truppen. Mourinhos tanke er, at ernæring skal være en integreret del af den sportslige præstation. Spillerne skal ikke bare være fysisk klar, når de står på træningsbanen, men også følge de rutiner uden for banen, som trænerstaben mener er nødvendige for at holde niveauet gennem en lang sæson.

Også brugen af fitnesscentret får en anden betydning under Mourinho. Spillerne vil fortsat have faste trænings- og styrkepas som en del af deres normale program, men portugiseren vil samtidig kunne bruge ekstra tid i fitnesscentret som en disciplinær sanktion. Hvis en spiller kommer for sent eller bryder klubbens regler, kan konsekvensen derfor blive ekstra arbejde i fitnesscentret. Det er en klassisk Mourinho-tilgang, hvor disciplin ikke kun handler om at få spillerne til at følge taktiske instruktioner, men om at skabe en kultur, hvor små detaljer også har betydning.

Et tredje område er behandlingen af skader. Mourinho ønsker, at genoptræningen i højere grad foregår på klubbens egne træningsfaciliteter og under Real Madrids direkte kontrol. Målet er, at spillerne skal være tæt på klubbens medicinske og fysiske stab gennem hele rehabiliteringsforløbet.

Det betyder samtidig, at genoptræningen ikke i samme grad skal foregå væk fra klubbens træningsanlæg eller under supervision af personer uden for Real Madrids organisation. Mourinho ønsker større kontrol med processen og tættere koordinering mellem lægestab, fysioterapeuter, fysiske trænere og den øvrige sportslige ledelse.

Det samlede billede viser dermed, at Mourinho ikke kun forsøger at ændre Real Madrid på banen. Portugiseren er også i gang med at etablere en bestemt arbejdskultur omkring førsteholdet, hvor kost, fysisk træning, punktlighed og rehabilitering bliver behandlet som en samlet del af den professionelle hverdag.

Efter en sæson, hvor Real Madrid havde betydelige problemer med skader og fysisk kontinuitet, bliver det særligt interessant at se, om Mourinhos mere kontrollerede tilgang kan få en effekt. Portugiseren har allerede fået stor indflydelse på den sportslige retning, og nu forsøger han også at ændre de daglige rutiner, som skal danne fundamentet for hans nye Real Madrid.

Log-på for at kommentere


NachoFernández svaret på emne: #1 5 timer siden

Ramos4 post=199401 skrev: Mourinho plejer også gerne at udpege en syndebuk.
Bliver spændende hvem det bliver.

Det ender hvert fald i bål og brand på et tidspunkt. Max to sæsoner.
Vi må håbe vi får vundet nogen titler inden da.

​Det tror jeg også. Men måske er det den brand vi har brug for. Så kan noget nyt forhåbentlig vokse ud af asken under forbedrede rammer
elle44's profilbillede
elle44 svaret på emne: #2 5 timer 20 minutter siden
Ja det bliver spændende hvem der bliver kaldt en hund og kat.

If I can't hunt with a dog, I will hunt with a cat. With a dog you hunt more and you hunt better. But if you have not got a dog and you have got a cat, you hunt with a cat.

Higuain var hunden og Benzen var katten.
Ramos4's profilbillede
Ramos4 svaret på emne: #3 5 timer 35 minutter siden
Det kunne være sjovt, hvis Mourinho i nærmeste fremtid lavede en Alonso og udbryder: "Er det en børnehave jeg er trådt ind i?".

Bare lige for at vise dem, hvor store spader de er.
Ramos4's profilbillede
Ramos4 svaret på emne: #4 5 timer 37 minutter siden
Mourinho plejer også gerne at udpege en syndebuk.
Bliver spændende hvem det bliver.

Det ender hvert fald i bål og brand på et tidspunkt. Max to sæsoner.
Vi må håbe vi får vundet nogen titler inden da.
elle44's profilbillede
elle44 svaret på emne: #5 5 timer 42 minutter siden
Ja, men så er spørgsmålet så om spillerne tør lave oprør over det igen.

Men jeg sætter da popcornene over og venter i spænding.
Ramos4's profilbillede
Ramos4 svaret på emne: #6 5 timer 47 minutter siden
Jeg synes ærligt talt man hører den samme sang hver gang en ny træner kommer til.
NU bliver der ændringer! Humøret er højt! Nye rutiner!

Men lad os da håbe Mourinho kan få sat noget skik på de her spillere. Han har måske temperamentet og respekten til det.

Og så synes jeg det er vildt, at mange af de ting der bliver nævnt, ikke allerede bare er normal kutyme.
Men det sagde Mourinho også om sin første periode; spillerne havde alt for frie rammer. Og det stammer jo helt oppe fra, tænker jeg.
elle44's profilbillede
elle44 svaret på emne: #7 5 timer 50 minutter siden
Det er jo sød musik i mine øre, bortset fra at de ikke må bruge andre eksperter til genoptræning, jeg her ikke den store tiltro til klubbens såkaldte eksperter.

Seneste artikler...